דף הבית > הדף השבועי

 איך ללכוד מחשבות ורגשות?
המוח האנושי אינו מפסיק לפעול ולו לשנייה אחת, אם הוא יפסיק נמות. אבל האם יש לנו שליטה על המחשבות והרגשות שלנו? מחקרים מראים שאכן, לכל אחד מאיתנו ישנה אפשרות לשלוט על המחשבות והרגשות שמציפים אותנו. אנשים בעלי התמכרות (לאוכל למשל) חייבים ללמוד כיצד להשתלט על המחשבות לפני שהם ישתלטו עלינו ויובילו אותנו שוב להתמכרות. בחסידות חב"ד קוראים לזה "מוח שולט על הלב".
 לכן, חובה עלינו ללמוד כיצד לזהות את השניות הראשונות של מחשבות שליליות כאלו ולהפנות אותן לכיוונים חיוביים, לרגשות של שמחה ולפעולות בונות ויצירתיות במקום להתמכרות חסרת תועלת. עלינו ללמוד כיצד ללכוד את אותם מחשבות לפני שהן מפעילות את הרגשות והפעולות.
 כדי ללכוד את המחשבות השליליות הללו, עלינו להיות במודעות, להיות ממוקדים במטרות שלנו (אכילה שפויה וללא התמכרויות). עלינו לגלות עירנות לכל רעיון שמנסה להסיט אותנו מהדרך הזו ללכוד אותו לפני שנילכד בו.
אלו הן המפתחות ללכידת מחשבות מכשילות:

 

  • מוכרח או חייב – אם אתה שומע את עצמך אומר את המילים הללו (מוכרח או חייב) תעצור ותדע שאתה בכיוון הלא נכון. כי כאשר אדם חש מחוייב להצלחה או להערכה חיובית, הוא מסונוור ולא תמיד עירני לכך שהמחויבות הזו עלולה להסיט אותו מלהגיע למטרות חשובות יותר או מנוגדות אפילו למחויבות הזו?
  • האשמת אחרים –כאשר אנחנו מאשימים אחרים בכישלונות שלנו, זה סימן שאנחנו לא בכיוון הנכון. הפניית האצבע המאשימה אל האחר (בן/בת הזוג, הורים ילדים וכו') נותנת לנו הרגשה שאנו נקיים אבל מונעת מאיתנו לתקן את דרכנו הנלוזה ומאפשרת לנו להמשיך את ההתמכרות שפוגעת בנו. לכן, זכרו להאשים רק את עצמכם ולדרוש את השינוי מכם.
  • חוסר גמישות – כאשר אנו מזהים שאנו נוקטים גישה של עקשנות וחוסר גמישות עלינו להבחין בכך שאנו ממשיכים את הדפוס הישן והלא יעיל עבורנו במקום להתעורר ולשנות כיוון. עלינו לדעת שלכל בעיה יש בדרך כלל יותר מפתרון אחד. לכן, במקום להתעקש על אותה התנהגות (התמכרות) יש לנסות דרכי התמודדות אחרים בכל פעם. אלברט איינשטיין נהג לומר ש"לחזור כל פעם על אותו דפוס התנהגות ולצפות לתגובה אחרת זו טיפשות".

לכן, עלינו לזהות את המחשבות השליליות הללו שמחזירות אותנו כל פעם לרגשות ולהתנהגויות השליליות (התמכרות, כבר אמרנו?), לשנות אותן לכיוון אחר שיוביל אותנו להתנהגות חיובית ויצירתית ויוציאו אותנו מהמעגל הלא מוצלח שאנו כבר בתוכו.

 

עשרת הדברות למתחיל  
1500 קלוריות  
המלצה ל-6 ארוחות ביום
תפריטי שלד
תחליפים
רשימת קניות כדאית  
כניסה לפורום  
המתכון השבועי
עקרונות התוכנית  
קוגל תפוחי אדמה ללא שמן  
מאמרים מקצועיים  
חדשות

 אבחון דידקטי
ד"ר משה רז
050-7833108


 קיץ בריא לכולם


הנושא השבוע הוא: איך ללכוד מחשבות ורגשות?

 לידיעתכם

 המתכון השבועי: 
מי היה מאמין שפיצה יכולה להיות כל כך בריאה?


שימו לב
הוספנו מדור "מאמרים מקצועיים"
מחקר חדש: זה מה שגורם לנו לנשנש

 

24/07/2009

 
12/02/2011

 


02/06/2012


23/05/2017

פותח ע"י סופטמדיה בניית אתרים