עשרת הדברות למתחיל  
1500 קלוריות  
המלצה ל-6 ארוחות ביום
תפריטי שלד
תחליפים
רשימת קניות כדאית  
כניסה לפורום  
המתכון השבועי
עקרונות התוכנית  
קוגל תפוחי אדמה ללא שמן  
מאמרים מקצועיים  
חדשות

 אבחון דידקטי
ד"ר משה רז
050-7833108


קיץ בריא לכולנו
 


 


הנושא השבוע הוא: וישן מפני חדש תוציאו

 לידיעתכם

 המתכון השבועי: רוטב סלסה,
רוטב צימצ'ורי


שימו לב
הוספנו מדור "מאמרים מקצועיים"
הפעם מאמר - "להרוג את הזמן" מאת שרית רוזנבלום
 

24/07/2009

 
12/02/2011

 


02/06/2012


23/05/2017
דף הבית > טיול משפחת רז לרוסיה יוני 2019
פרק 34 - טיול משפחת רז  לרוסיה,  יוני'  2019
 

 

פרק 34 - טיול משפחת רז לרוסיה – יוני - 2019

 

 

פרק 34 - טיול משפחת רז למוסקבה וסנט פטרבורג

יוני-יולי - 2019  

  
בחופשת הסמסטרים של תשע"ט סיירנו בטנזניה וזנזיבר, הקיץ בחרנו ללכת צפונה ולא דרומה ובחרנו בסיור קצר (11 יום) במוסקבה וסנט פטרבורג. כאן צריך לעשות הכל לבד כי אין לנו פרטנר שירכז עבורנו את הכל כמו בטיולים הקודמים.

המסלול המתואר בפרק זה הוא בעיקר טיפים של חברי קהילת למטייל והמדריכים סרגיי (מוסקבה) ואלנה ועוזרתה ליזה (סנט פטרבורג).

 

מסלול הטיול שנבחר הוא כדלקמן:

·          מוסקבה – 6 לילות בהדרכת המדריך סרגיי קמנסקי.

 • סנט פטרבורג – 4 לילות בהדרכת המדריכה ליזה לוקאש.

בפרק זה אנסה לתאר כמיטב יכולתי את המקומות בהם ביקרנו אשתדל להוסיף מחירים וכמובן אצרף הערות, תובנות והמלצות כמיטב יכולתי ושיפוטי. בכל ההתייחסויות שלי לכסף אני מניח יחס המרה של רובל רוסי שערכו הוא (100RUB =5.64 ₪).

שעון רוסיה זהה לשעון ישראל (רק בשעון הקיץ הישראלי)

 

 

 
יום שני 24 ביוני (כ"א סיוון תשע"ט) מוסקבה


טיסת אל על  611 LY המראה ב-06:00 מנתב"ג  הוזמנו מקומות (תמורת נקודות) שורה 21 כסאות H,J. נחיתה בשדה התעופה הבינלאומי של מוסקבה (Domodedovo)  בשעה 10:05.

טרנספר משדה התעופה לבית המלון רייקין פלזה, באחריות סרגיי. 

 מלון  Raikin Plaza Hotel  בכתובת Sheremetevskaya St. 6 בניין 1 מתחם   Maryina Roshcha. הוזמן חדר זוגי דרך בוקינג.

 

 

לא רחוק מהמלון שלנו נמצא מוזיאון היהודי לסובלנות. כ15 דקות ברגל. מקום מדהים. השווה ביותר לביקור. סיור מורחב במוזיאון יכול לקחת כ3 שעות. יש מסעדה כשרה עם אוכל טעים

המוזיאון היהודי ומרכז הסובלנות-  הוא מוזיאון בעיר מוסקבה בירת רוסיה המוקדש להיסטוריה של העם היהודי מתקופת הבריאה עד לתקופת התפרקות ברית המועצות, במוזיאון ישנם תערוכות מתחלפות, מרכז לילדים, מרכז לאומנות מודרנית, חנות מזכרות ובית קפה. המוזיאון מכיל תערוכות על התרבות והמסורת היהודית וחוקר את חיי היהודים ברוסיה.

מבנה המוזיאון שוכן בבניין ששימש בעבר כמוסך לאוטובוסים מסוג ליילנד במרינה רושצ'ה, שבצפון-מזרח מוסקבה. עלות הקמתו נאמדת בכ-60 מיליון דולר.

התערוכות שבמוזיאון

 • אולם הקולנוע "התחלה" - הביקור במוזיאון נפתח באולם מעוגל ובו המבקרים צופים בסרט ארבע-ממדי המוקדש לימים הראשונים של בריאת העולם ומספר אודות הקמת הדתות העיקריות עד לחורבן בית שני ותקופת הגלות וצפיה בסיור בבית המקדש השני ב-360 מעלות, באמצעות טכנולוגיית virtual reality)  מציאות מדומה).
 • מפת ההגירה - על שולחן אינטראקטיבי מוצגת מפת תולדות ההגירה היהודית, נגיעה על כל חלק במפה תציג את חיי הקהילות היהודיות באותה מדינה.
 • שטעטל -  בתערוכה זו מוצג אורח החיים של יהודי האימפריה הרוסית.
 • הערים ומעבר לגבולותיהן- בתערוכה זו מוצגת אווירת בית קפה באודסה של סוף המאה ה-19 ותחילת המאה ה-20. באולם פזורים שולחנות ובכל אחד מהם ניתן לראות את הקשיים שבהם נתקלו יהודי התקופה.
 • מהפכה -  התערוכה מוקדשת למהפכה הרוסית, מלחמת האזרחים ברוסיה וחלקם של יהודי רוסיה באירועים אלה. בנוסף מוצגת בתערוכה זו הצהרת בלפור, שנתנה ליהודים להאמין שיוכלו להקים "בית לאומי" בארץ ישראל.
 • ברית המועצות - האולם בנוי באופן סמלי כאשר על תקרתו מורכב כוכב אדום מחומש שמתחתיו מוצגים סרטוני התקופה ותולדות אישיים יהודים מאותה התקופה כדוגמת מדענים, פוליטיקאים ואמנים.
 • מלחמת המולדת הגדולה והשואה- על מסכים ענקיים מוצגים סרטונים, תמונות, ראיונות עם ותיקי מלחמת העולם השנייה, אסירי גטאות לשעבר ומחנות הריכוז הנאציים. באולם זה ישנו דגש מיוחד על זיכרון וזכר הנרצחים.
 • הנצחה-  זהו אולם אבל ובו מדליקים נרות לזכר נרצחי השואה ומלחמת העולם השנייה. האולם חשוך ועל הקיר מופיעים כוכבים מדי שנייה ונעלמים, כשכל כוכב הוא קורבן המלחמה.
 • תקופת אחרי המלחמה - תערוכה זו מוקדשת לאנטישמיות בברית המועצות, סיפור משפט הרופאים, מלחמת ששת הימים ומשה דיין, תנועת אסירי ציון, העלייה מברית המועצות בשנות ה-70 והעלייה מברית המועצות לשעבר בשנות ה-90. אחד האלמנטים המעניינים בתערוכה הוא שחזור המטבח הסובייטי חרושצ'ובקה ששיחק תפקיד משמעותי בחיי התושבים בשנות ה-60 וה-70 בברית המועצות.
 • מהפרסטרויקה ועד ימינו-   החלק האחרון מוקדש לתקופת שיקום רוסיה החדשה והתחזקות יהדות רוסיה שהפכה לקהילה משגשגת הזוכה לתמיכת השלטונות באופן חסר תקדים בתולדות רוסיה.

 

 

 
יום שלישי 25 ביוני (כ"ב סיוון תשע"ט) מוסקבה

 

מדריך: הכיכר האדומה של מוסקבה אתרים מרתקים

  

1)     בית העירייה בניין העירייה,

בניין העירייה לשעבר עבור מוסקבה במאה ה -19, נבנה על ידי האדריכל M. Kazakov במהלך 1778-1782. ממוקם מזרחית למוזיאון ההיסטורי הממלכתי, הבניין שימש בעבר כמוזיאון לנין וכבית של הנאמנים של מוסקבה. המבנה משמש כיום לבית עבור כמה עבודות שנאספו מהמוזיאון ההיסטורי הלאומי.

2)     השער האיברי והקפלה

 השער האיברי והקפלה, הידועים גם כשער התחייה, הוא הכניסה הראשית לכיכר האדומה של מוסקבה. השער מתחבר הן לבית העירייה והן למוזיאון ההיסטורי של מוסקבה, והוא השער היחיד של הקיטאי-גורוד.

השער האדום שהוקם בשנת 1535, הוא מחבר את הקצה הצפוני-מערבי של הכיכר האדומה עם כיכר Mange. הבתולה האיברית ידועה ביכולותיה הקסומות. האגדה המקומית אומרת שהדם שזרם מפניו של הפסל גרם למלחמה להסתיים.

השער המקורי נבנה בשנת 1535. בשנת 1931 הרסה הקרמלין את השער והקפלה על מנת ליצור מקום נוסף לתהלוכות צבאיות. בשנת 1994, השער והקפלה שוחזרו.

 

 

3)  המוזיאון ההיסטורי הממלכתי (חובה לראות)

רוסיה ידועה במוזיאונים הגדולים שלה והמוזיאון ההיסטורי הממלכתי במוסקבה הוא עדות לכך. המוזיאון ממוקם בין הכיכר האדומה לכיכר Manege, במוזיאון יש אוסף מגוון שנע בין התקופה הפרהיסטורית ועד לעידן הצארים של משפחת רומנוב.
המוזיאון נפתח בשנת 1894 כדי לסמן את ההכתרה של אלכסנדר השלישי ומכיל מעל 4,000,000 פריטים. העיצוב של כל אולם משקף את התקופה.   

 

 

4)      קתדרלת קאזאן (חובה לראות)

נבנתה כדי לחגוג את הניצחון על הליטאים והפולני, קתדרלת קאזאן הייתה ועודנה כנסייה חשובה מאוד. 

 

5)     המרכז המסחרי גום (חובה לראות)

הוא מרכז קניות מפורסם הממוקם בכיכר האדומה. מרכז קניות זה ידוע בעבר כחנות הכלבו הלאומית, או שורות המסחר העליונות, וידוע בחנויות האקסקלוסיביות שלה הנושאות תוויות של מותגים הידועים בעולם המערבי.

 

6)     המאוזוליאום של לנין (חובה לראות)

מקום המנוחה הסופי של פעיל מרקסיסט רוסי לשעבר המהולל ולדימיר לנין ממוקם בכיכר האדומה על ידי חומת הקרמלין. כמעט מיד לאחר מותו של אבי המהפכה ב-1924, העם הרוסי החליט שקבורה פשוטה לא תעשה. בתגובה לאלפי המברקים שהתקבלו והפצירו במשטר לשמר את זכרונו של לנין לדורות הבאים, החלה הממשלה לבנות מקום מנוחה מתאים לאיש .  

 

7)     קתדרלת סנט בזיל (חייב לראות)

אחד מציוני הדרך הבולטים ביותר ברוסיה, קתדרלת סנט בזיל כוללת אדריכלות בסגנון מזרחי ותשע קפלות מדהימות עם כיפות בסגנון בצל וממוקמת ליד הקרמלין. במקור בשם כנסיית טריניטי (השילוש הקדוש), מבנה זה הוזמן על ידי איוון האיום במאה ה -16 כדי לחגוג את לכידתו של החאנות קאזאן מהכוחות המונגולים.  

 

8) לובוייה מסטו

או מקום הגולגולות הוא אבן באורך 13 מטר הממוקמת מול קתדרלת סנט בזיל על הכיכר האדומה במוסקבה. האתר נבנה בשנת 1530 על ידי בוריס גודונוב. המקום שימש במהלך התקופה הצארית לביצוע הכרזות ציבוריות ולעריכת טקסים דתיים כגון תהלוכת החמור.  

 

9) קבר החייל האלמוני

קבר החייל האלמוני הממוקם בסמוך לחומת הקרמלין, הוא אנדרטה, שהוקמה לכבוד החיילים הסובייטים שמתו במלחמה הפטריוטית (1941-1945). התכונה המרכזית של האנדרטה היא פלטפורמה העשויה גרניט אדום גדול.  מדי שעה עגולה נערך טקס החלפת השומרים שליד הקבר.

 

 

 10) פארק אלכסנדר

פארק אלכסנדר נחשב לאחד הפארקים הציבוריים הראשונים במוסקבה. הגן משתרע לכל אורכה של חומת הקרמלין המערבית. פארק אלכסנדר מחולק לשלושה פארקים קטנים יותר, ישנו גם נהר החוצה את שטח הפארק וגורם לפארק להיות אטרקטיבי יותר.

 

 

11) הקרמלין (חובה לראות)

ממוקם בלב העיר, הקרמלין הוא מתחם היסטורי וציון דרך חשוב במוסקבה. הוא מפורסם בזכות ההדרים שלו הנקראים קרקרנים. הקומפלקס כולל 8 קתדרלות וארמונות המוקפים בחומת הקרמלין. מתחם הקרמלין במוסקבה מייצג גם את מגוריו של הנשיא הרשמי.

 

 

12) מחסן הנשק של  הקרמלין (חובה לראות)

הוקמה בשנת 1808, הנשקייה היא אחת המוזיאונים העתיקים ביותר במוסקבה. המטרה הראשונית של המוזיאון הייתה לייצר ולאחסן כלי נשק. יש במוזיאון הזה אוסף רחב של אוצרות הזהב והכסף של הצארים הרוסיים. המוזיאון מארח גם אוסף ייחודי של תכשיטים רוסיים בשם קרן היהלום. הנשקייה היא לא רק המוזיאון הרשמי של הקרמלין אלא גם נציג חשוב של התרבות הרוסית.


 

 

13) מוזיאון המדינה של פושקין לאמנויות (חייב לראות)

מוזיאון פושקין, שנקרא לכבודו של המשורר הדגול אלכסנדר פושקין, אביו של הספרות הרוסית, מכיל אוסף נרחב של אמנות משובחת מכל רחבי העולם. ממוקם בלב מוסקבה, ליד הקרמלין, הוא אחד המוזיאונים הגדולים והפורה ביותר ברוסיה. רק מוזיאון הרמיטאז' בסנט פטרבורג גדול יותר. במקור הוא נקרא בשם המוזיאון לאמנות, והוא נפתח בשנת 1912. בשנת 1937, שונה  שמו למוזיאון פושקין לאמנויות. 

 

14) אנדרטה לפטר הגדול

האנדרטה שתוכננה על ידי המעצב הגאורגי זוראב צרתלי, מנציחה 300 שנים של הצי הרוסי שהוקם על ידי פיטר הגדול. הפסל גובה של 94 מטר והוא מפורסם בהיותו הפסל השביעי הגבוה ביותר בעולם. פסל פטר הגדול מורכב משילוב של חומרים אשר הוכנו במיוחד עבור הפסל כדי לשמור על גודלו המרשים.

 

  

 

16) פארק גורקי

פארק גורקי הוא פארק שעשועים הנקרא לכבוד מקסים גורקי. הפארק משתרע על שטח של 300 דונם של קרקע שבה מגרשי מגרש הילדים, הקרוסלה והבניינים הישנים מסוף המאה ה-18 ותחילת המאות ה -19 וממוקם מעבר לנהר מוסקבה

 

 

יום רביעי 26 ביוני (כ"ג סיוון תשע"ט) מוסקבה

 סיור בעיר עם הרכב באחריות סרגיי. 

10:00-18:00

נחלת הקיץ של יקטרינה השנייה ופארק צאריצינו

השמורה והמוזיאון צאריצינו במוסקבה (בסמוך לתחנת המטרו צאריצינו ולתחנת רכבת הפרברים) נוסדה בשנת 1984 בפארק בעל אותו השם. בצאריצינו ישנו מוזיאון להיסטוריה ולארכיטקטורה, פארק יפה עם יער סמוך, מוזיאון לאמנות, ה- Biryulyovo dendropark, ומפל של בריכות צאריצינו. בפארק מספר ביתנים, פרגולות, שדירות עצים, מערות מלאכותיות, גשרים דקורטיביים, ומקדש אורתודוקסי רוסי בשם "מקור חיים", כמו גם מרכז בילוי מודרני עם מסעדה יוקרתית.

ארמון העץ של  אלכסיי מיכיילוביץ אבא של פטר הגדול  בשמורה קולומנסקייה אתר מורשת עולמית של יונסקו 

מדרום לעיר מוסקבה, שוכנת כנסיית קולומנסקויה. הכנסייה הוקמה בשנת 1532 ע"י הצאר ואסילי השלישי והיא ללא עוררין מבנה מרשים ויפיפה, אך לא היא העיקר כאן. בשנת 1673, נבנה בשטח הכנסייה ארמון עץ ענק, בן 250 חדרים, שנהרס בשנת 1768. בזכות תכניות הבנייה שנשתמרו, נבנה שחזור מודרני ומדויק של הארמון. זה היה הארמון האהוב ביותר על הצאר אלכסיי הראשון ועל אף שזה היה ארמון הקיץ שלו בלבד, נהג לבלות בו רבות.

לארמון חלק נכבד בהיסטוריה הרוסית: קיסרית רוסיה יליזבטה נולדה בו (1709) והצאר פיוטר הגדול בילה את מרבית נעוריו בארמון. המלכה יקטרינה הגדולה הורתה להרוס אותו בשנת 1768 לאחר שסירבה להתגורר בו, והורתה לבנות ארמון חדש, שנהרס אף הוא בשנת 1872הארמון המקורי שוחזר ע"י ממשלת רוסיה בשנת 2010, כק"מ מהמיקום המקורי בו עמד.

 

מדרחוב ארבט

מדרחוב ארבאט הוא אתר תיירות מרכזי במוסקבה. זהו אחד הרחובות העתיקים בעיר שראשיתו במאה ה-15, וידוע גם בשמו "ארבאט הישן", בניגוד לרחוב המקביל "ארבאט החדש" (Novy Arbat). הרחוב, המשמש כמרכזו של רובע ארבאט, שימש במאה ה-18 כחצר המשחקים והשעשועים של האצולה הגבוהה, ובמאה ה-19 את האצולה הקצת פחות גבוהה, אמנים ואנשי אקדמיה. בנייניו, שנבנו במאות ה-19 ותחילת ה-20, לאחר שנשרפו ב-1812 לאחר כיבוש נפוליאון, מתאפיינים בסגנון אימפריאלי ובסגנון הארט-נובו. בין בתי המדרחוב נמצאת גם דירתו של המשורר אלכסנדר פושקין. את הרחוב ממלאים בתי קפה ומסעדות, חנויות עתיקות, מזכרות ותכשיטים, וגלריות לאמנות

 

19:30 -21:30 בערב

מופע פולקלור רוסי "קוסטרומה"

מדי יום מ- 15 ביוני עד 15 בספטמבר תיאטרון הפולקלור - הבלט הרוסי הלאומי "קוסטרומה" מציג מופע יום-יומי על רוסיה הגדולה והמסתורית.  נכיר את ההיסטוריה הרוסית וחיי העמים השוכנים בה, כאשר אמנות הריקודים מרחיבה, ללא גבול, את אפשרויות מרחבי הזמן והאופקים!

במופע, נחשפות אבני דרך היסטוריות חשובות, מסורות ומנהגים של רוסיה מרובת הלאומים. אלו מאות תרבויות של עם רוסי אחד.  הקהל נחשף לתקופות שונות: ימי ההטבלה של רוסיה העתיקה, רוסיה בימי הצאר, תקופת בריה"מ, ואף מראה חיי האנשים: בצפון הרחוק, בסיביר, בערבות הדרומיות, בקווקז ההררי ובמרכז רוסיה.

"קוסטרומה" מאחד בצורה אמנותית פולקלור, שירת הגבורה הרוסית העתיקה וקטעים באווירה לירית רומנטית.  המופע גם חושף את התרבות הרוסית דרך אופי העם, ההשתייכות החברתית והצבעוניות הלאומית. כאן ניתן להכיר את מגוון התרבויות: הנאורה, העירונית, הכפרית והצבאית.

באמצעות המחשה מופלאה של הדמויות: אם, בת, אשת איש, בן, בעל ולוחם, משתקפת הנשמה הייחודית של העם הרוסי - מורשת דורות רבים.  על הבמה, 50 שחקנים, טכניקה וירטואוזית, אומנות המשחק האדירה, 15 מערכות מתחלפות, 10 טון מטען, 600 תלבושות ייחודיות, 300 אביזרי במה, 8 החלפות תפאורה, תמונות המתעוררות לתחיה בהקרנות וידאו, אפקטים פירוטכניים, אש ושמי כוכבים.

המופע מזמין את המוסקבאים והאורחים לטיול חווייתי אל תוך מעמקי התרבות הרוסית, על האגדות, סיפורי האבירים והמוטיבים הרוסיים לדורותיהם!

 

 

יום חמישי 27 ביוני (כ"ד סיוון תשע"ט) מוסקבה

סיור בעיר עם הרכב באחריות סרגיי. 

10:00-18:00

 סיור מודרך במטרו המדהים 

 

תחנת המטרו קומסומולסקאיה. התחנות של מוסקבה מהודרות בהרבה מאלו של לונדון או ניו יורק

תחנות המטרו של מוסקבה

תחנות המטרו של מוסקבה שונות עד מאוד מהתחנות הסטנדרטיות, התכליתיות והפשוטות של הרכבת התחתית בניו יורק או בלונדון. העיצוב בהן מפואר ומהודר, עטור בשיש, בנברשות, בפסיפסים, בקשתות ובציורי קיר, והכל מצוחצח לתפארת. בין התחנות המומלצות לביקור: טגאנסקאיה (Taganskaya) העטורה ביצירות זהב וחרסינה כחולה של גיבורי מלחמה; קייבסקאיה (Kievskaya) שהאולם שלה מרשים בפסיפסים המתארים אירועים היסטוריים וגיבורי תרבות; מאיאקובסקאיה (Mayakovskaya) המעוצבת בשיש ופלדה; נובוסלובודסקאיה (Novoslobodskaya) עמוסת הויטראז'ים הצבעוניים; נובוקוזנצקאיה (Novokuznetskaya) ובה פסיפסים נאים לצד תבליטים צבאיים; פלושצ'אד רבוליוצי (Ploshchad Revolyustii) בה ניצבים פסלי ארד רבים; קומסומולסקאיה (Komsomolskaya) המהודרת עם עיטורי זהב, טיח ופסיפסים; וברינקדנאיה (Barrikadnaya) בעלת השיש האדום והתבליטים ההיסטוריים.

 

בית הכנסת הגדול העתיק

 

בית כנסת הכוראלי של מוסקבה הידוע גם בכינויו בית הכנסת ברחוב ארכיפובה שנבנה בסגנון הנאו קלאסיציזם, נחשב לאחד מבתי הכנסת היפים במוסקבה.

כיכר הביצות וגשר המנעולים 

גשר לוז'קוב (גשר המנעולים)הכל התחיל מכך שבני זוג שהתחתנו תלו מנעול על המעקה של הגשר שבכיכר הביצות (Bolotnaya), לאחר מכן מיקמו על הגשר עצים מברזל מכיוון שכבר לא היה מקום במעקה, ברגע שהעץ מתמלא מעבירים אותו לטיילת הסמוכה. המנהג כרוך בכך שתולים מנעולים ואת המפתחות זורקים לנהר מוסקבה. לפי המנהג, הנישואים יהיו חזקים ונצחיים.
במהלך השנים נוצרה בעיה, המנעולים התרבו, ונוצר איום של קריסת הגשר מכמות המנעולים על עצי הנחושת.

פסלים של מיכאל שמיאקין

מיכאיל שמיאקין (נולד בשנת 1943) הוא צייר, גרפיקאי, פסל ומעצב תיאטרון רוסי. בצעירותו סולק מבית ספר לציור, פיסול ואדריכלות מטעמים אידיאולוגיים והמשיך ללמוד באופן עצמאי, תוך שהוא מעתיק יצירות של אמני העבר בארמיטאז'. בברית המועצות השתתף שמיאקין בתערוכות מחתרתיות ואף הציג את יצירותיו במערב. בשנת 1971 גורש מברה''מ.

עד שנת 1980 חי האמן בצרפת, ולאחר מכן בארצות הברית. יצירותיו מאופיינות בפנייה לגרוטסקה, פנטסמגוריה, נשף מסכות, הזייה. הוא מאכלס את ציוריו במסכות, מריונטות, רוחות רפאים, ויוצר את דימויו הסוריאליסטיים בעזרת קווים חדים, מתפתלים וגחמניים; דמויות או אובייקטים עשויים להפוך אחד לשני ולהיות שזורים אחד במשנהו. ניכרת קירבתו של שמיאקין לתרבות הקרנבל עם שלל צבעיה; הוא משלב בין משחק מסתורי, צחוק ורצינות גמורה; למעשה, הוא יוצר מעין מיסטריות. ברוסיה פסליו לא רק נחשבו לשנויים במחלוקת, אלא אף עוררו סערה רבה. האמן השאיר את חותמו גם בתחום העיצוב התיאטרלי. במערב היה על שמיאקין להתחיל כמעט מהתחלה, אך הוא הצליח לבנות לעצמו מוניטין ולהיכנס להיסטוריה של האמנות העולמית. בשנת 1993 נבחר שמיאקין לחתן פרס רוסיה בתחום האמנות.

 

כיום נחשב שמיאקין לאחד האמנים הרוסיים הידועיים ביותר. מספר מוסדות, הן ברוסיה והן בחו''ל, העניקו לו תואר דוקטור לשם כבוד. מנעד התחומים בהם הוא עובד הינו רחב ביותר ונע מציור לפיסול מונומנטלי, תיאטרון וקולנוע. גם נושאי יצירותיו מגוונים ביותר ונעים מגרוטקסה תיאטרלית עד לדימויים מטאפיזיים.

 

תצפית גבעת הדרורים 

בעת הדרור או וורוביובי גורי (ברוסית: Воробьёвы горы) היא גבעה על הגדה הימנית של נהר מוסקבה ואחת הנקודות הגבוהות במוסקבה, מגיעה לגובה של עד 80 מ' מעל נהר מוסקבה.

גבעת הדרור ממוקמת בדיוק מול אצטדיון לוז'ניקי והיא אחד משבע הגבעות של מוסקבה. שוכן בה הבניין הראשי של אוניברסיטת מוסקבה ויש ממנה את נקודת התצפית הטובה ביותר על העיר כולה.

 

מנזר נובודביצ'י ואגם הברבורים 

נחשב למנזר היפה ביותר בעיר והיה פופולרי בשעתו בקרב נשות האצולה שלה. בשנים מסוימות הוא שימש כבית כלא לבני מלוכה מרדניים ובכללם אחותו למחצה של פטר הגדול. המנזר נבנה בתחילת המאה ה- 16 והוא אחד המבנים ההיסטוריים הכי שמורים במוסקבה.

בית הקברות של המנזר הוא מקום הקבורה הנחשב ביותר אחרי חומת הקרמלין.
תמצאו פה את קבריהם של גדולי האומה הרוסית צ'כוב, גוגול, חרושצ'וב, קרופוטקין, פרקופייב, סטניסלבסקי, ראיסה גורבצ'וב, בוריס ילצין ואחרים.

האגם ליד המנזר שימש השראה לצ'ייקובסקי בכתיבת "אגם הברבורים". על גדותיו נמצא פסל שניתן במתנה לרוסיה ע"י ברברה בוש בשנת 1992.

 

פארק הניצחון 

 פארק הניצחון  (Park Pobedy) הוא פארק עצום ממדים שהוקם בהר ההשתחוות לזכר הניצחון הסובייטי על הנאצים במלחמת העולם השנייה. ככזה, הוא משקף את ערכיו של הדור הישן, הזוכר את המלחמה. הפארק עמוס ברכיבים ארכיטקטוניים בעלי משמעות סמלית, כמו 225 המזרקות, שמספרן כמספר השבועות בהם נשפך דם.

האלמנט העיקרי בפארק הוא שדרה רחבה המרוצפת בצדיה במונומנטים ליחידות הקרביות, והמטפסת בחמש טרסות (לזכר חמש שנות המלחמה) לאובליסק המרכזי המתנשא לגובה של 142מטר (כשכל עשירית מטר מייצגת יום במלחמה). לרגלי האובליסק המוקדש לניקה, אלת הניצחון, הוקמה אנדרטה נוספת המציגה את ניצחון הטוב על הרוע, כמסומל עלי ידי גרגורי הקדוש הקוטל את הדרקון.

 

 

השדרה הרחבה בפארק הניצחון

 

מוזיאון מלחמת העולם השנייה ואנדרטה טרגדיית העמים 

מלחמת העולם השנייה, המכונה ברוסיה גם "המלחמה הפטריוטית הגדולה", היא אחד מהאירועים המכוננים והמרכזיים בהיסטוריה של ברית המועצות לשעבר, ומכאן גם ברוסיה של ימינו. הקמתו של המוזיאון החלה אמנם בדמדומיה של התקופה הסובייטית, ממש לפני קריסתו של המשטר הקומוניסטי, אולם הוא נפתח רק באמצע שנות ה- 90, שנים מספר לאחר היעלמותה של המדינה שהפכה את המלחמה לאחד מהנדבכים החשובים ביותר באתוס שלה. המוזיאון מרשים ביותר, בכל קנה מידה. הוא מכיל מרכז הנצחה למיליוני הרוסים שמתו במלחמה ולאלפי הקצינים והחיילים שעוטרו באותות גבורה. אולמות התצוגה מכילים מסמכים, תצלומים, מדים, כלי נשק ומוצגים רבים אחרים הקשורים למלחמה ולמנהיגים הסובייטים שניהלו אותה, ביניהם סטלין וחלק מהמרשלים שעמדו בראש הצבא. כמו כן מכיל המוזיאון חדרי דיוראמות מיוחדים המציגים שחזורים תלת-מימדיים מרשימים של אירועים וסצינות שונות ממהלכה של המלחמה. המוזיאון ממוקם בתוך פארק זיכרון, בסופה של שדרה ארוכה ורחבה המכילה לוחות זיכרון, פסלים ומזרקות. ברחבי הפארק פזורים גם בית כנסת להנצחת זיכרון השואה, כנסייה ומסגד, המייצגים את שלושת הדתות המערביות המרכזיות. הביקור במוזיאון הוא בגדר חובה של ממש לחובבי היסטוריה ולכל מי שמתעניין במלחמת העולם השנייה, אולם בהחלט שווה ביקור של כמה שעות גם אם אינכם כאלה.

 

בערב - 20:00 - 22:30

שייט על הנהר מוסקבה 

הזדמנות מצוינת לראות את העיר המוארת בצורה יוצאת מן הכלל. ללא תשלום 


 

 

יום שישי 28 ביוני (כ"ה סיוון תשע"ט) סנט פטרבורג

 

07:00 טרנספר מבית המלון רייקין פלזה לשדה התעופה דומודדבו באחריות סרגיי. 

טיסת S7 45  המראה ב10:05 משדה התעופה הבינלאומי של מוסקבה (Domodedovo) לא הוזמנו מקומות (רק בצ'ק אין). נחיתה בשדה התעופה הבינלאומי של סט פטרבורג (Pulkovo)  בשעה 11:40.

הסעה למלון  (בתיאום עם אלנה) 

העברה פרטית משדה התעופה למלון. הנהג יפגוש אותנו במסוף ההגעה ויסייע לנו עם מטעננו.

 

הכנות לשבת, אירוח במלון שצמוד לבית חב"ד (שולם מראש 2 לילות וארוחות).

 

תוכניות להמשך היום טרם גובשו.

 

יום שבת 29 ביוני (כ"ו סיוון תשע"ט) סנט פטרבורג

שבת, אירוח בבית חב"ד


תוכניות להמשך היום טרם גובשו.

 

 

  
יום ראשון 30 ביוני (כ"ז סיוון תשע"ט) סנט פטרבורג

 

 התוכניות בסנט פטרבורג תואמו מול אלנה

Baltic Wind Guiding Agency

Travel coordinator Elena +7 911 931 60 19 (WhatsApp every day)

English speaking guide 30th June Mr. Vladimir Savchenko +7 952 239 49 68 (WhatsApp only 30th  June)

Hebrew speaking guide Mrs. Lisa Lukash +7 950 043 28 72 (WhatsApp only 1st, 2nd, 3rd July)

 

בשעה 10:00 איסוף משתתפים ומפגש עם המדריך שלנו (וולדימיר סבצ'נקו דובר אנגלית בלבד) במלון. נסיעה ברכב פרטי לארמון יקטרינה בעיר פושקין. ביקור בארמון, בחדר הענבר ובגנים כולל הפארק. חזרה למלון בשעה 15:00.

ארמון יקטרינה הוא אחד האתרים הכי פופולריים בסנט-פטרסבורג. הארמון ממוקם בעיירה בשם “פושקין” המרוחקת 30 ק”מ מסנט-פטרסבורג. העיירה קרויה על שמו המשורר הרוסי הלאומי אבל שמה המקורי היה “הכפר של הצארים”. הארמון מוקף בפארק מרהיב והיינו אחד הארמונות המפוארים ביותר של משפחת המלוכה הרוסית. בנייתו של הארמון החלה בשנת 1717 ונמשכה לאורך שלטונם של 5 צארים שונים, שכל אחד מהם הוסיף “טאץ'” אישי למקום. גולת הכותרת של הארמון היא חדר הענבר המפורסם, שנחשב לפלא עולם מודרני.

חדר הענבר

כל חדרי הארמון הם מרשימים ומפוארים, אך המיוחד והמפואר שבהם הוא חדר הענבר. מדובר בחדר שכל קירותיו מכוסות בלוחות עם עיטורי ענבר ב-350 גוונים. החדר המקורי יוצר בפרוסיה (גרמניה) בשנת 1701. מספר שנים לאחר מכן פורק והועבר כמתנה, למשכנו החדש – ארמון יקטרינה. במלחמת העולם השנייה הנאצים השתלטו על פושקין, פירקו את החדר והעבירו אותו לגרמניה. “החדר” ניזוק קשות במעבר ועקבותיו אבדו. שמועות בדבר מקום הימצאו מתרוצצות עד עצם היום הזה.
בשנת 1979 הוחלט להתחיל במלאכת שיחזור שתהיה זהה לגמרי למקור שאבד. עשרות אומנים שקדו על המלאכה שארכה 24 שנה והסתיימה בזמן לחגיגות 300 שנה לסנט-פטרסבורג.

החדר עשוי מאלפי חתיכות ענבר שמשקלן הכולל הוא 450 ק”ג ומעוטר באבני חן וציפוי זהב. אף על פי שמדובר בשחזור, מדובר בעבודת אומנות מרהיבה שאין דומה לה בעולם. החדר זכה לכינוי “פלא עולם שמיני” ונחשב לגולת הכותרת של הביקור בארמון.

הפארק

את הארמון מקיף פארק מרהיב שכולל מדשאות מטופחות, לצד חורשות עצים טבעיות. הפארק תוכנן על ידי מיטב האדריכלים של אותה תקופה ונועד להתחרות בפארק המפורסם של ורסאי. לאורך שבילי הפארק מפוזרים פסלים וביתנים שבהם בני האצולה יכלו לנוח בזמן שטיילו.

 

יום שני 01 ביולי (כ"ח סיוון תשע"ט) סנט פטרבורג

 

בשעה 10.15 איסוף משתתפים ומפגש עם המדריכה שלנו (ליזה) בכיכר האמנויות, ליד האנדרטה למשורר הרוסי המפורסם אלכסנדר פושקין.

 

 הסיור בעיר יהיה באוטובוס כדי שנוכל לראות את כל האתרים המובילים בסנט פטרסבורג. נבקר בכנסיית "הדם השפוך"   אשר מעוטרת בפסיפסים יפים מבחוץ וגם בפנים, נבקר גם בספינת המלחמה "אורורה" אשר ירתה פגז אחד מהתותח שלה והוא סימן את תחילת המהפכה  של הבולשביקים.

 

כנסיית "הדם השפוך" היא מהמרשימות בכנסיות רוסיה ואחד הסמלים הבולטים של סנט פטרבורג. הכנסייה הוקמה במקום בו נרצח הצאר אלכסנדר השני (1881), ונחנכה ב- 1906. סגנון הבנייה שלה רמז על "הקשחת הקו" שנקט יורשו ובנו, אלכסנדר ה- 3, בעקות רצח אביו.  הכנסייה, הממוקמת לצד תעלת גריבויידוב, אוצרת בחובה שלל תמשיחי קיר מרהיבים אשר ניזוקו בתקופה הקומוניסטית אך שוקמו במהלך שנות התשעים. במקום בו נרצח הצאר ניצב מעין מזבח מוקף אבנים.

נחצה את הטריטוריה של מבצר סנט פיטר ופול וניכנס למקום הקבורה הקיסרי של קתדרלת סנט פטרוס ופאולוס, גם נציץ לתוך בית הכלא ההיסטורי של מבצר טרבטסקוי.

על הסלע של האי ואסיליבסקי נארגן צילומים בלתי נשכחים, ונבקש משאלות ליד הספינקסים המצריים שבסכר האוניברסיטאי.  נתמלא הערצה לפטר הגדול שהוא מייסד העיר הזו כאשר נעמוד ליד פסלו, האנדרטה ידועה בכינוי פרש הברונזה.

 

על גבי אבן הברונזה הגדולה ביותר בעולם (כ- 1,600 טונות משקלה), ניצב פסלו של הצאר פטר הגדול, הרוכב על סוסו ורומס בפרסות הסוס את אויביו (נראים כנחשים). בפסל, העשוי ארד, נראה הצאר מביט קדימה, משתלח אל מול הקשיים שהיו מנת חלקו בביסוס האימפריה הרוסית ובבניית העיר. הפסל נחנך ב- 1782, בהוראתה של קתרינה הגדולה, לאחר כ- 10 שנות פיסול, שהיו מלוות בלבטים ובמחלוקות. על גבי האבן טרחה הצארינה לקבוע את הכתובת: "לפטר הראשון מקתרינה השנייה". הפסל הניצב בלב כיכר הסנט שימש השראה לכתיבת הפואמה המפורסמת של פושקין, "פרש הברונזה". בכיכר עצמה אירעה "התקוממות הדקמבריסטים" המפורסמת, במהלכה ניסו קצינים רוסים לחולל מהפכה נגד שלטון הצאר הצעיר ניקולאי הראשון (14 בדצמבר 1925). ההפיכה דוכאה ביד ברזל, אך נרשמה כחלוצת ההתקוממויות נגד חצר הצארים ברוסיה.

לאחר מכן נעצור בכיכר סנט אייזק.

הקתדרלה הנושאת את שמו של אייזיק הקדוש, מפטרוני העיר, היא מהיפים במבני התפילה באירופה. ואשר בנייתה ארכה 40 שנה. היא ידועה גם בשמה, "קתדראלת שלושת הצארים"  על שם בוניה (אלכסנדר ה- 1, ניקולאי ה- 1, אלכסנדר ה-2). האדריכל הצרפתי מונפרן הקים כאן היכל שהוא שירת הלל לתרבות המערב, אליה פזלה העיר מאז ימי הצאר פטר ה-1. גובה הכיפה כ- 100 מ' והיא מצופה בעשרות ק"ג של עלי זהב. ארבע חזיתות הכנסייה מוקפות בעמודי גרניט אדירים שנחצבו במיוחד בפינלנד הסמוכה, והובאו הלום ברכבת מיוחדת. לראשונה הוקמו העמודים ולתוכם, נבנתה הכנסייה. עיטורי הפנים של הכנסייה עוצרי-נשימה. עמודי שיש ומלכיט, פסיפסים ותמשיחי קיר ייחודיים וכן איקונוסטזיס נדיר ביופיו.
בתקופת המצור על לנינגרד כוסתה הכנסייה וכיפתה נמשכה בזפת. מסביבה הוצב מערך תותחי נ"מ מסיבי. למרות זאת נפגעה ברסיסים שסימניהם ניכרים עד היום.

 

משם נמשיך בדרכנו ונעבור ליד כיכר התיאטרון ונראה את בית האופרה והבלט המפורסם מרינסקי לפנינו. ממש מעבר לפינה נמצא בית הכנסת קורל הגדול-המקום הכי יהודי של סנט פטרסבורג, כמובן, נבקר בבית הכנסת. (רחוב לרמונטובסקי פרוספקט 2, סנט פטרבורג). ושם נעצור לארוחת צהריים כשרה.

 

ב16:15 נגיע לתחנת המטרו שנקראת האוניברסיטה הטכנולוגית, ואנו נעשה סיור מרתק על פני תחנות השיש היפות ביותר של מערכת הרכבת התחתית של סנט פטרבורג שנקראו "ארמונות תת קרקעיים". לאחר הסיור במטרו נחזור לתחנת אווניו בשדרת נבסקי.

 

יום שלישי 02 ביולי (כ"ט סיוון תשע"ט) סנט פטרבורג

 

10.15 בשעה 10.15 איסוף משתתפים ומפגש עם המדריכה שלנו (ליזה) בכיכר האמנויות, ליד האנדרטה למשורר הרוסי המפורסם אלכסנדר פושקין.

ניסע באוטובוס לחוף הדרומי של מפרץ פינלנד כדי ליהנות מנוף של ים ולבקר בשני מגורי הקיץ הקיסרי – Oranienbaum ופיטרהוף.

בהתחלה נגיע לOranienbaum שם נלך בפארק בסגנון אנגלי ונבקר בפנינה האמיתית של המקום הזה-הארמון הסיני שנפתח לאחרונה לציבור לאחר שיפוץ והוא נראה כמו קופסת תכשיטים רוקוקו. אנו ניכנס ונראה את המקום הזה לאחר השיפוץ.

לאחר מכן נגיע לפיטרהוף לאחר שעת הפסקה לארוחת צהריים נצא לטיול בפארק המרהיב והמפורסם ברחבי העולם. מזרקות מרתקות, פסלי זהב, עצים ירוקים צפופים וגבוהים יישארו בזיכרונו לנצח!

ארמון הקיץ של פטר הגדול. הארמון, אשר תוכנן בזמנו של הצאר פטר ה-1, הפך במהרה לאחת משכיות החמדה של העיר. הצארים הבאים אחרי פטר שקדו בהרחבתו ובתפארתו.  מסביב לארמון גן מרשים טובל ביער, בגופי מים ובמזרקות יפיפיות. אל הארמון מובילה תעלה אשר נועדה בזמנו לשיט סירתו של הצאר, ממפרץ פינלנד בים הבלטי אל  הארמון עצמו. במהלך מלה"ע 2 נכבש הארמון ע"י הנאצים וחרב לחלוטין (בין היתר, בהפצצות רוסיות). חלק מאוצרותיו (אלו שלא נקברו או נלקחו ע"י הרוסים מבעוד מועד) נבזז ע"י הגרמנים. כיום משמש הארמון כמוזיאון מרשים וגניו, פינת חמד למאות אלפי מטילים הנוהרים אליו מרחבי העיר ומהעולם.

נבקר גם בנקרות המזרקה וזה יהיה הדובדבן על העוגה. נוכל לראות את מערכת אספקת המים של מזרקות Peterhof מבפנים, נלמד איך הם עובדים, ונעריך את כל הפשטות הגאונית של המזרקות שנוצרו על ידי מאסטרים במאה XVIII.

ב18.15 נחזור לשדרות נבסקי

 

יום רביעי 03 ביולי (ל' סיוון תשע"ט) סנט פטרבורג

 

בשעה 10.15 איסוף משתתפים ומפגש עם המדריכה שלנו (ליזה) בכיכר האמנויות, ליד האנדרטה למשורר הרוסי המפורסם אלכסנדר פושקין.

נצא לסיור הליכה בחלק המרכזי של העיר. בתחילה נכיר את האנסמבל של כיכר האמנויות ונבין מדוע הוא נקרא כך.

 

השדרה הראשית של העיר, הנמתחת לאורך כ- 5 ק"מ ממנזר אלכסנדר נייבסקי, בצפון, בואכה ארמון מפקדת הצי על גדות הנייבה. לאורך השדרה עשרות מבני ציבור, מבני מידות, ארמונות אנשי אצולה לשעבר, וכן שפע של מקומות בילוי, מסעדות, תיאטראות, חנויות ובארים.

ואז נעבור לאיטנו לאורך שדרת נבסקי, נתפעל היופי של מבנים Gostiny Dvor ואת מגדל דומא, נבקר בקתדרלת קאזאן, נקשיב לסיפור על הקיסרית קתרינה הגדולה ליד האנדרטה שלה בגן של קתרינה, אנחנו נתפעל מגשר Anichkov ומפסלים דינמיים כמו "אילוף סוס", אנו נתפנק עם מעדנים באולם האוכל הידוע של אליסשבסקי, נעצור לקפה בבית הקפה אליסשבסקי, או בבתי קפה אחרים על המדרחוב של מלאיה סדאבאיה סטריט.

לאחר מכן נלך לאורך שדרת נבסקי בכיוון ההפוך ונבקר במרכז קניות פנטסטי בסגנון אירופי הנקרא פאססאג' וגם בית הספרים הידוע (בית זינגר) שנבנה על ידי החברה המפורסמת סינגר ליצור מכונות תפירה. לבסוף, נגיע לכיכר הארמון.

על המזח שליד כיכר הארמון. הסירה תחכה לנו ויהיה לנו שייט מרתק על הנהרות והתעלות של העיר. נוכל לראות את סנט פטרסבורג מהמים ואת הגשרים היפים.

לאחר ההפלגה, יהיה לנו סיור מודרך במוזיאון הרמיטאז', שם נראה את החדרים היפים ביותר, את יצירות האמנות המרהיבות והמפורסמות ביותר.

מוזיאון הרמיטאז' הוא מהבולטים בארמונות העיר ומהחשובים במוזיאוני העולם. הארמון שימש כמעון החורף של הצארים הרוסים בשנים 1732-1917. עיקר בנייתו התנהלה המאה ה- 18, אך אגפים נוספו לו בהוראת הצארים השונים.

בארמון, מעל 1000 חדרים, 17 גרמי מדרגות מהודרים, גנים תלויים ופארו היה מהמניעים הבולטים לתסיסת העם נגד שלטון הצארים.

בארמון נמצא מוזיאון "הרמיטאז'" בו מוצגים מעל 3 מיליון פריטים שונים. אוספי אמנות מכל התקופות, קריסטלים, שטיחים וגובלנים, פסלים וכלי חרסינה. אלו מוצגים לצד אוספים מרשימים מתקופת יוון ורומי, ממצאים מצריים ועוד.

בלב רחבת כיכר הארמון ניצב עמוד אלכסנדר ובראשו פסל המלאך גבריאל. רחבת הכיכר שמשה למצעדים צבאיים כמו גם להתקוממויות, ובשטחה אירע "יום א' העקוב מדם" במהלכו, ב- 9 בינואר 1905, הפגינו עשרות אלפי אזרחים נגד מדיניות הצאר ניקולאי השני. במהלך דיכוי ההפגה נורו למוות כ- 1000 אזרחים.

 

יום חמישי 04 ביולי (א' תמוז תשע"ט) סנט פטרבורג

 

הסעה מהמלון  (בתיאום עם אלנה) אל שדה התעופה הבינלאומי של סט פטרבורג (Pulkovo). המראה לכיוון מוסקבה  בשעה 08:10  טיסה S720 (בשיתוף אל על)   נחיתה בשדה התעופה הבינלאומי של מוסקבה (Domodedovo) בשעה 09:40.

המתנה של שעה וחצי.

טיסת אל על  612 LY המראה ב 11:10 משדה התעופה הבינלאומי של מוסקבה (Domodedovo).  הוזמנו מקומות (תמורת נקודות) שורה 21 כסאות H,J. נחיתה בנתב"ג  בשעה 15:20.

 

פשטידת גזר:
10 גזרים 
 4 ביצים
4 כפות קמח
2 כפות שמן
ממתיק מלאכותי, מעט מיץ לימון ותמצית וניל (לא חובה)
אופן הכנת הפשטידה:
מבשלים את הגזרים במי מלח עד שהם מתרככים. לטחון אותם במעבד מזון יחד עם כל יתר המצרכים. להניח את הבלילה בשתי תבניות אינגליש קייק ולאפות בחום בינוני עד שיזהיב.
 

צ'יפס קישואים:
2 קישואים גדולים - 
 ספריי שמן - לשימון התבנית
כף אחת שמן זית
¼ כפית מלח
¼ כפית אבקת שום (לא חובה)

אופן הכנת הצ'יפס קישואים:
חממו את התנור מראש ל-200 מעלות. שמנו באמצעות ספריי השמן 2 תבניות אפייה. פרסו את הקישואים באלכסון לפרוסות דקות כמה שאפשר. לאחר מכן הכניסו אותם לקערה גדולה יחד עם שמן, מלח ואבקת שום וערבבו היטב, כך שהקישואים יספגו היטב את כל הרכיבים.
סדרו את הקישואים בשכבה אחת בתבניות האפייה, והכניסו לתנור. הפכו אותם על הצד השני לאחר 10 דקות, ולאחר מכן הנמיכו את חום התנור ל-150 מעלות, ואפו עד לקבלת קישואים חומים ופריכים, כ-15 דקות לערך.
 הניחו בזהירות את הקישואים המוכנים על גבי ניירות מגבת, והשאירו אותם מכוסים בטמפרטורת החדר במשך מספר שעות.
 


פותח ע"י סופטמדיה בניית אתרים